Kullanıcı deneyimi nedir?

Yapılan projelerde tasarımın yanı sıra o tasarımın kullanıcı deneyimine ne kadar uyumlu olduğu çok önemli bir konudur. Kullanıcı deneyime anlamına gelir ve sürdürülebilir memnuniyetin yanı sıra uzun süreli değer algısı yaratmak için kullanılır.

Kullanıcı odaklı konsept

Uygulamaya giren bir kullanıcı eğer rahatça gezinti sağlayabiliyorsa ve aktif bir şekilde uygulama üzerinden hedefine ulaşabiliyorsa bu UX açısından iyi bir projedir.

Sadece ihtiyaçları karşılamayın, daha fazlasına odaklanın!

Eski anlayışta kullanıcılara sadece ihtiyaçları doğrultusunda yazılımlar geliştirmek bir gelenek halindeydi. Son 10 yılda gerçekleşen ivme insanları bunun yeterli olmayacağı konusunda hemfikir hale getirdi. Artık kullanıcıların ne istediğini bilen onların alışkanlıklarını analiz eden ve cevap veren yaşayan sistemler önem kazandı.

Her adımı analiz edin ve planlayın

Bir yazılımınız, web siteniz veya bir mobil uygulamanız var, kullanıcılarınızın her hareketini analiz edip ölçümlemeniz gerekmektedir. Kullanıcılarınızı dinleyip onlar için çözümler üretmeyi planlamanız, hatta bir adım sonrasını görmeyi düşünmeye odaklanmalısınız.

Genel yeterli değildir!

Sadece %90'ı hedeflemeyin! Kim bilir belkide %10'luk dönüşümler sizin başarılı olmanızı sağlayacak en önemli hedefler olabilir.